«Заманауи сабақты тиімді ұйымдастырудың ерекшеліктері» тақырыбында семинар өткізілді

2021 жылдың 12 қаңтарында педагогика, психология оқытушысы, директордың оқу-өндірістік жұмысы жөніндегі орынбасары Г.С.Шотова Орал «Сервис» технологиялық колледжінің оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған «Заманауи сабақты тиімді ұйымдастырудың ерекшеліктері» тақырыбында семинар өткізді. Семинар «Адамның көңіл-күйі» астарлы әңгімесін талдаудан және «Мен және менің тілектерім сіздерге» тренингінен басталды, онда қатысушылардың әрқайсысы өздерін таныстырып, тілегін басқа біреуге жүрек түрінде жеткізді. Содан кейін семинарға қатысушылар заманауи сабақтың кезеңдері мен ерекшеліктерімен, оның тиімді ұйымдастырылуымен танысты. Сабақтың тиімділігін бағалау критерийлерін талдадық. Қазіргі студенттің өзіндік оқу іс-әрекетін ұйымдастыру қабілетін қамтамасыз ететін әмбебап оқу іс-әрекеттері болуы керек деп атап өтті.

Семинарда оқыту үдерісіне қойылатын талаптар, сабақ түрлері, олардың құрылымы, дәстүрлі емес сабақтар қарастырылды. Сондай-ақ семинарда Блум таксономиясының оқу мақсаттарының алты деңгейі, оқытудың белсенді әдістері, қалыптастырушы бағалау әдістері, рефлексия жүргізудің әдістері мен тәсілдері туралы материалдар ұсынылды. Оқытушылар мен шеберлер білім алушылардың оқу жетістіктерінің нәтижелерін бағалау үшін әртүрлі тапсырмалар түрлерімен және өлшемшарттармен танысты.

Колледж оқытушылары мен шеберлерімен әр түрлі практикалық жұмыстар жүргізілді:

- сабақтың әр түрлі кезеңдерінің дұрыс орналасуы;

- дәстүрлі және дәстүрлі емес сабақтардың ерекшеліктерін талдау;

- Эдвард де Бононың «Алты қалпақ» сын тұрғысынан ойлау, топтық танымдық белсенділікті қабылдау;

- қиялды дамытуға арналған «ішкі фильмдер» жаттығуы;

- Блум таксономиясының оқу мақсаттарының алты деңгейі бойынша сабаққа бір тақырып бойынша тапсырмалар құрастыру;

- «түрлі-түсті үйірмелер» рефлексия әдісін жүргізу, онда қатысушылар ұсынылған түстер бойынша өз әріптестерінің семинарға қатысуын сипаттады.

Семинар «Кәсіби мотивация, бағыттылық» жаттығуын өткізумен аяқталды. Қатысушылар презентация суретіндегі таңдаулы тақырыпты таңдап, өздерінің кәсіби мотивациясын, бағытын анықтады.